Złota godzina w fotografii - jesienne drzewa w krajobrazie jesiennym - kompozycja ramy
porady,  jak uzyskać efekt,  zdjęcia

Złota godzina w fotografii

Złota godzina w fotografii to najpopularniejszy czas, metoda na uzyskiwanie pięknych zdjęć przez fotografowanie podczas zachodu słońca. Zachodzące słońce tworzy ciepłe, pomarańczowe i żółte światło, które dodają naszym zdjęciom przyjemnych ciepłych w odbiorze barw. Zabarwienie całego zdjęcia konkretnymi kolorami dodaje zdjęciu jednolitości stylu przez co sprawia, że lepiej się prezentuje.

Co to jest złota godzina ?

Złota godzina w fotografii to, najprościej określając, pierwsze godzina po wschodzie oraz ostatnia godzina przed zachodem słońca. Okres kiedy słońce chyli się ku horyzontowi i znika za nim świecąc charakterystyczną barwą.

Krajobraz jesieni 10 1024x683 - Złota godzina w fotografii

Czemu złota ?

Nazwa “złota godzina” bierze od charakterystycznej ciepłej barwy w złotawym kolorze jaką w tym czasie rzuca słońce. Dodatkowo jest to miękkie, rozproszone światło. “Złoty” kolor polega na rozszczepieniu światła białego (“zwykłego”) przez atmosferę ziemską. Wieczorem światło musi przebyć dłuższą drogę przez atmosferę i dlatego niektóre długości fal światła, kolory światła, ulegają rozproszeniu a do ziemi docierają w większości żółte i pomarańczowe. Tak jak w pryzmacie.

Light dispersion conceptual waves - Złota godzina w fotografii

Wikipedia : By Lucas V. Barbosa – Praca własna, Domena publiczna, Link

Położenie słońca

Poza złotą są też inne godziny charakteryzujące się konkretnym rodzajem światła. Niebieska godzina oraz inne okresy są uzależnione od położenia słońca nad horyzontem :

  1. Światło dzienne – powyżej 6°
  2. Złota godzina – położenie słońca nad i pod horyzontem 6° to -4°
  3. Niebieska godzina -4° to -6°
  4. Zmierzch (-6° to -18°)
  5. Noc – poniżej -18° pod linią horyzontu
Jesienne drzewa fotografia natury i lasu 7 683x1024 - Złota godzina w fotografii

Ile trwa złota godzina

Złota godzina w Polsce trwa około 40 – 50 minut. Krócej podczas zimy, dłużej podczas lata. Im bliżej równika tym godzina będzie krótsza im dalej na północ tym dłużej. Warto być na miejscu około pół godziny wcześniej żeby się na spokojnie przygotować do zdjęć. Dobre słońce mija zdecydowanie szybciej niż myślimy.

Aplikacje na telefon

Aplikację na telefon, adroida, jakich używam gdzie sprawdzimy czas trwania złotej godziny :

  1. Exsate golden hour
  2. Sun Locator Lite
  3. Ephemeris

Dodatkowo polecam Hyperfocal do liczenia głębi ostrości.

Aplikacja numer jeden pokazuje nam też inne okresy do fotografii, zachmurzenie i opady. Dodatkowe aplikacje są w razie wypadku jakby coś z jedną nie działało albo wyzionęła ducha po aktualizacji.

Przykładowe zdjęcia

Różne zdjęcia uchwycone o złotej godzinie. Więcej przykładów, które powinny nas zainspirować do eksperymentów fotograficznych TUTAJ portret a TUTAJ krajobraz.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !