Minimalizm w fotografii – wyzwanie fotograficzne
Minimalizm w fotografii czy też fotografia minimalistyczna to idea mająca na celu podkreślenie tematu zdjęcia. Ma wywoływać u odbiorcy uczucie spokoju, kontemplacji, medytacji, bezruchu, ciszy. Brak pstrokatych barw i skomplikowanych form pozwala odetchnąć naszym zmysłom i łatwiej skupić się na treści zamiast na prezentacji.
Chcemy, aby waga zdjęcia była po stronie tego CO przedstawia zdjęcie a nie JAK przedstawia zdjęcie.
Wyzwanie fotograficzne
Podczas tego tygodnia moim zadaniem było uchwycenie albo przedstawienie w minimalny sposób pewnych rzeczy, zdarzeń, historii. Nie zawsze udało mi się pomyśleć o historii jaka stoi za zdjęciem. Czasem jest to po prostu dobrze wyglądający kadr a historię niech każdy znajdzie własną.
Początek minimalistów
Dużo prac minimalistów powstawało po zakończeniu II wojny światowej w Ameryce. Miało być to odejście od abstrakcji modernizmu i ekspresjonizmu. Tutaj liczył się pragmatyzm, praktycyzm i surowa forma. Bardzo widoczne w architekturze.
Część osób twierdziła, że sztuka nie powinna przerastać formą nad treścią ponieważ to treść jest kluczowa. Z drugiej strony minimalizm to też pewna forma. Oczywiście tutaj każdy ma swoje upodobania i wszystko jest od czego innego. Ktoś chcę się zastanawiać nad kadrem a ktoś chce po prostu popatrzeć na ładny krajobraz.
Mniej znaczy więcej
Wszystko na świecie powinno posiadać balans i harmonię w swojej kompozycji. Minimalizm w fotografii ma za zadanie przedstawić temat przy minimalnej ilości opisywania go. Wyobraźmy sobie kalambury. Wystarczy kilka kresek aby nasz umysł zaczął krążyć i zastanawiać się nad rozwiązaniem. Nasze fotografie powinny wywoływać taki same efekt.
Rozmawiamy o sztuce więc tutaj nie ma tak naprawdę reguł. Osobiście wszystkie rodzaje twórczości uważam za “umowny podział”. Zawsze możemy iść w ekstrema. Prostą formę skomplikować a skomplikowaną uprościć.
Pusty kadr i ćwiczenie
Jak wszystkie wyzwania fotograficzne, to też ma celu wyostrzenie naszego “fotograficznego oka” aby lepiej widzieć kadry.
Dobre zdjęcie, mówi się, powinno przedstawiać historię. Krótką opowieść albo fragment życia. Czy inne zdjęcia są złe ? Moim zdaniem mogą być mniej interesujące. W tym ćwiczeniu chcemy uzyskać minimalistyczne przedstawienie danego tematu. Przykładowo fotografia szyszki w lesie nie będzie niczym nowym ale ta sama szyszka w środku betonowego biurowca już tak.