wtyczki nik collection w affinity photo (stara darmowa wersja !)
porady,  affinity photo,  programy i aplikacje

Nik collection – kolejny darmowy zestaw narzędzi

Nik Collection to zbiór filtrów oraz narzędzi do obróbki fotografii. Wszystko po to aby mieć jeszcze więcej możliwości pracy nad zdjęciami. Tutaj omawiam darmową wersję z 2012 roku. Najnowsza wersja, cały czas rozwijana, kosztuje 99$. Czy warto ? Szczerze nie wiem, ja na razie z tego nie korzystam ale lepie mieć i nie potrzebować i potrzebować i nie mieć 😀

Mam już tyle programów do obróbki zdjęć, że czuje się jakbym je kolekcjonował… ale z drugiej strony każdy ma tą jedną konkretną funkcjonalność na której mi zależy i bardzo łatwo jest z niej skorzystać. Przykładowo :

  • Lightroom : zarządzanie zdjęciami
  • Affinity Photo : Maskowanie i poprawianie zdjęć jak usuwanie elementów, kompozyty
  • Luminar : proste dodanie promieni słońca, efekt ortona
  • Portrait Pro : obróbka skóry i portretów
  • Image Composite Editor – sklejanie trudnych panoram (jak inne nie domagają)
  • Aurora HDR – dedykowana do zdjęć HDR
image 3 - Nik collection - kolejny darmowy zestaw narzędzi

Reszty nie wymieniam bo nie używam, kiedyś zrobię pełną listę.

W samym Afinity Photo lub Luminarze jest kilka sposób na wyostrzanie zdjęć więc po co nam więcej narzędzi ?

Narzędzia i wtyczki ogółem

Narzędzia czy też wtyczki mają nam zapewnić dodatkową funkcjonalność jakiej nie zapewnia podstawowe oprogramowanie albo coś ułatwić. Ewentualnie poprawić i zrobić coś lepiej jak np. wyostrzanie z dodatkowymi parametrami co pozwoli na większą precyzję.

Wiele osób korzysta z dedykowanych wtyczek do odszumiania bo po prostu radzą sobie lepiej niż wbudowane narzędzia.

Kolekcja Nik

Kolekcja Nik to wtyczki do photoshopa, które również działają w Affinity Photo i innych programach jak przykładowo Dxo PhotoLab. Tutaj darmowa wersja, która jest w pełni zintegrowana. Kiedyś Nik Collection należało do gogla i potem zostało odkupione przez DxOMark. Tak, to Ci sami od testów Dxo.

Nik Collection 2012 jest z 2012 roku znajdziecie TUTAJ. To, że jest to bardzo stara wersja wcale nie oznacza, że nie zapewnia nam bardzo dużo możliwości. Sama kolekcja zapewnia : wyostrzanie, koloryzację czy też efekty HDR. Wszystko w jednym. Pytanie czy robi to lepiej niż normalnie program, w którym zainstalujemy pakiet ? Tego nie jestem w stanie stwierdzić. Wszystko zależy od naszych umiejętności.

Wtyczki do Affinity Photo

Listę (może nie być aktualna) wtyczek jakie obsługuje Affinity Photo znajdziemy TUTAJ. Topaz Labs ma bardzo ciekawe wtyczki, które w prosty sposób pozwolą uzyskać pewne efekty.

image 4 1024x896 - Nik collection - kolejny darmowy zestaw narzędzi

Korzystajmy z tego co jest wygodniejsze. Jeżeli efekty w innych programach są dla nas bardziej atrakcyjne albo łatwiejsze do uzyskania to po prostu korzystajmy z tego co szybsze i prostsze. Czasem jednak to będzie wymagało pracy w kilku różnych aplikacjach.

Przykładowo do podstawowej obróbki możemy wykorzystać Lightrooma, do wyostrzenia zdjęcia Affinity Photo, potem w prosty sposób dodamy promienie słońca w Luminarze a na koniec w jakiejś wtyczce popracujemy nad koloryzacją.

Więcej nie znaczy lepiej

Nie oszukujmy się. Photoshop ma tyle różnych narzędzie i opcji, że nie ma jednej osoby, która znałaby to wszystko. Tak samo jak z większością narzędzi. Nauczmy się wykorzystywać to co mamy a potem sięgajmy po więcej.

Wystarczy podać maila i dostajecie link do ściągnięcia. Instalujecie, dodajecie w photoshopie, affinity czy innych narzędziac i voila ! Miłego edytowania i obróbki zdjęć ! Oby zbierały dużo lajków i zarabiały wam na piwo 🙂

image 1024x700 - Nik collection - kolejny darmowy zestaw narzędzi

Podsumowanie i ważna uwaga

Wtyczki mają nam za zadania ułatwić życie. Przede wszystkim jeżeli korzystamy z programu w którym pracujemy przez większość czasu to mało wygodnym jest przełączanie aplikacji żeby uzyskać jeden konkretny efekt. Może gdzieś jest wtyczka, która zrobi to “wewnątrz” naszej głównej aplikacji. Dzięki temu zaoszczędzimy czas.

Pamiętajcie !

Używanie wtyczek Nik Collectiion pracuje na aktualnej warstwie gdzie mamy nasz obraz ! Robią to desktruktywnie. Zawsze kopiujcie ważne warstwy (ctrl + j) aby w razie wypadku mieć do czego wrócić 😉 Poniżej ekrany z poszczególnych wtyczek, jak widać HDR nieco “przegina”.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !