Fotografia 10mm szerokokątny obiektyw canon-2
porady,  jak uzyskać efekt,  wyzwanie,  zdjęcia

Fotografia 10mm – wyzwanie fotograficzne

Fotografia 10mm – wyzwanie fotograficzne

Fotografia 10mm to kolejne wyzwanie fotograficzne jakie przed sobą postawiłem aby szlifować warsztat fotograficzny. Zasada prosta. Robimy zdjęcia tylko z najszerszą możliwą perspektywą. W moim przypadku jest to wykorzystanie obiektywu Canon 10-18mm przy 10mm ogniskowej. Idea to wyrobienie oka fotograficznego oraz lepsza umiejętność kadrowania.

Fotografia 10mm szerokokątny obiektyw canon 18 1024x683 - Fotografia 10mm - wyzwanie fotograficzne

Szeroka ogniskowa

Dla aparatów APSC to będzie 10mm a dla pełnej klatki to będzie około 16mm. W zasadzie chodzi o to abyście wykorzystali najszerszy kąt widzenia jaki możecie i robili zdjęcia tylko nim. Pozwoli to na odkrycie nowych możliwości oraz miejsc do fotografii właśnie w takiej szerokiej perspektywie.

Dodatkowo szerokokątne zdjęcia zazwyczaj są ostre w całości oraz obejmują bardzo dużo rzeczy. Wymusi to na nas dodatkowe skupienie uwagi i uproszczenie kompozycji albo wręcz przeciwnie. Możliwe, że ktoś czuje się dobrze z tym, że na zdjęciu bardzo dużo się dzieje i lubi na to patrzeć i rozmyślać.

Możecie robić zdjęcia z bliska, z daleka i jak zawsze powiem, im dziwniejsza i bardziej wyszukana tudzież udziwniona perspektywa, tym lepiej !

Fotografia 10mm szerokokątny obiektyw canon 9 1024x576 - Fotografia 10mm - wyzwanie fotograficzne
I to jeszcze jest

Do czego to dobre ?

Osobiście zawsze mi brakowało szerokości kadru jeżeli chodzi o krajobrazy. Teraz już szerzej nie mogę pójść 🙂 Zostaje panorama. Kreatywne podejście do tematu może nam pomóc zrobić zdjęcia od produktowych po portrety. Możemy pokusić się również o zdjęcia “makro” czyli z wykorzystaniem najkrótszej odległości ostrzenia. Warto samemu eksperymentować a takie wyzwanie na pewno nam pomoże w wyrobieniu sobie fotograficznej kreatywności.

Dodatkowo wszystkie linie na fotografii jak drogi, szlaki czy ulice w mieście nabierają bardzo charakterystycznego “prowadzenia” przez kadr. Przy szerokim kadrze łatwiej o tym pamiętać podczas kompozycji.

Fotografia 10mm szerokokątny obiektyw canon 8 1024x683 - Fotografia 10mm - wyzwanie fotograficzne

Krajobrazy

Tutaj standardowa kwestia z krajobrazami. Poprawki obiektywu w odpowiednim oprogramowaniu, jak Lightroom, usuną efekt “beczki” gdzie kształt obiektywu (kulisty) wpływa na zakrzywienie zdjęcia. Ostrość jest dużo ponieważ przysłona jest dość mocno domknięta.

“Makro” i fotografia produktowa

Przykłady zdjęć z najbliższej możliwej odległości. Perspektywa zdecydowanie robi robotę. O efekcie Bokeh nie będę wspominał bo nie po to to wyzwanie, chociaż może komuś się udać 😉 Aparat nie tyle co robi prawdziwe zdjęcia makro ale pozwala nam się bardzo ale to bardzo przybliżyć do tematu, tutaj aparat w zasadzie leży ze mną na ziemi.

Podsumowanie

Nigdy nie miałem problemów z byciem za blisko tematu zdjęcia. Fotografując najczęściej ogniskową 50mm czyli około 75mm na pełnej klatce, często brakowało mi miejsca, żeby się cofnąć ( a nie miałem albo nie chciałem używać obiektywu kitowe ze względu na ostrość lub głębie ostrości). Tutaj muszę podejść tak blisko, że w zasadzie w drugą stronę jest mały problem. Muszę być naprawdę blisko tematu zdjęcia jeżeli chce nim wypełnić kadr, ale z drugiej strony powinienem zmienić obiektyw więc problemu nie ma. Ot taka ciekawostka jak z jednej skrajności w drugą.

Zabawa super, polecam każdemu. Szeroka perspektyw FTW (For the win).

Dodatkowo inspiracja jest TUTAJ – zdjęcia z serwisu flickr.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !