Zdjęcia aparatem jednorazowym fujifilm budowa aparatu- film c41 iso 400
recenzja,  porady,  tutorial,  zdjęcia

Zdjęcia aparatem jednorazowym

Zdjęcia aparatem jednorazowym to bardzo przyjemne i rozwijające zmysł fotograficzny doświadczenie. Jedyne co musimy zrobić to nakręcić aparat do następnej klatki filmu, wykadrować zdjęcie i pstryknąć. Ewentualnie dodatkowo ładujemy lampę błyskową.

Jak wywołać zdjęcia z aparatu jednorazowego ? Zanieść do najbliższego fotografa, już on sobie z tym poradzi. Będzie to cena za zwykłe wywołanie filmu, który trzeba wyciągnąć z naszego aparatu, nic tam już więcej nie włożymy i sam aparat idzie na złom a z filmu zostanie klisza i zdjęcia.

Odbitki z filmu i wywołanie filmu (negatywu) wcale nie jest takie drogie. Zabawy co nie miara, prostota używania jest banalna i po prostu przyjemna. W skrócie po prostu zostaje nam cykać zdjęcia.

Zdjęcia aparatem jednorazowym fujifilm budowa aparatu 7 1024x683 - Zdjęcia aparatem jednorazowym
Ten otwór a w zasadzie ta klapka musi być wyłamana aby wyjąć film.

Budowa

Wszystkie aparaty jednorazowe to w zasadzie ta sama konstrukcja i ten sam rodzaj filmu – C41 i ISO 400. Nie wydaje mi się aby jakość i przepłacanie za markowe i “firmowe” modele coś zmieniło.

Budowa jednorazowego aparatu fotograficznego przypomina prostotą budowę cepa :

  • Obiektyw – jakiś plastikowy, ogniskowa to 35mm.
  • Lampa błyskowa – włączana przesuwanym guzikiem, zasilana małą bateryjką AAA i duży kondensator ładujący błysk – fajny patent to czerwona dioda wskazująca czy lampa została naładowana.
  • Film typu C41, ISO 400 (w środku).
  • Kółko do “nakręcania” kolejnej klatki filmu.

Tutaj nawet nie ma się co zepsuć. Chociaż znam takich co pewnie dali by radę 😉 Dokładny model aparatu jednorazowego to Fujifilm Quicksnap 400 a link do ceneo TUTAJ wraz z opiniami ludzi.

Najważniejsze w fotografii

Kadrowanie, kadrowanie i kadrowanie. Zdjęcia aparatem jednorazowym to świetne ćwiczenie kadrowania. Nie musimy się przejmować ustawieniami takimi jak ekspozycja, przysłona czy czas naświetlania bo po prostu nie mamy na to wpływu. Wszystkie te wartości są ustawione na sztywno w aparacie. Dzięki temu możemy się bardziej skoncentrować na kadrowaniu zdjęcia. Widzisz zdjęcia i robisz “CYK”.

Kolor i odczucia odbitek

Żeby zrobić odbitki w tym przypadku musiałem po prostu wyłamać zamknięcie gdzie znajduje się film i zanieść go do fotografa.

Paleta barw, kolory i odcienie widoczne na zdjęciach to niepodrabialny widok. Odbitki z filmu mają po prostu ten oryginalny styl, retro kolory i po prostu czuć tutaj fotografię oraz ten uchwycony moment, który już nigdy nie wróci. Kolory możecie sami ocenić na skanach zdjęć. Wydrukowane odbitki mają po prostu “to coś”.

Zdjęcia aparatem jednorazowym fujifilm budowa aparatu 6 1024x683 - Zdjęcia aparatem jednorazowym

Podsumowanie

Fotografowanie aparatem jednorazowym zapewnia nam unikatowe zdjęcia i pozwoli docenić momenty jakie już się nie powtórzą. Odbitki posiadają to magiczne “coś” co sprawia, że serce mięknie. Prostota aparatu zapewnia dużo zabawy a konieczność zrobienia odbitek sprawi, że będziemy mieli świetną pamiątkę. Polecam kupić jedną sztukę i po prostu bawić się przez tydzień. Zdecydowanie również pomoże nam to w konkretnym zaplanowaniu kadru, który chcemy uchwycić aby nie marnować filmu.

Małe wskazówki podczas “rozpracowywania” aparatu.

  1. Najlepiej po prostu podhaczyć płaskim śrubokrętem zapadkę na lewym zdjęciu i ją wyłamać (trzeba wyłamać).
  2. Kondensator widoczny na fotce jest dość duży i może nas nieźle kopnąć jeżeli wsadzimy tam łapy, wiem z doświadczenia 😉 Krzywda nam się nie stanie ale lepiej uważać.

Zdjęcia aparatem jednorazowym – skany

Więcej zdjęć na flickr`ze TUTAJ

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !