Program luminar ai po polsku - test najnowszej wersji
luminar,  porady,  programy i aplikacje,  recenzja

Program Luminar AI po polsku czyli sztuczna inteligencja do zdjęc w 2020

Program Luminar AI to najnowsza wersja klasycznego programu do obróbki Luminar firm Skylum. Było jego kilka wersji, aktualna to Luminar 4 oraz najnowsza Luminar AI. AI to skrót od “Artificial intelligence” czyli “sztuczna inteligencja“. Marketing jak zawsze opowiada nam cuda i pokazuje jakie to wspaniałe, że po prostu musimy to mieć i trzeba kupić bo bez tego ni dy rydy.

Wszystko testowane było na windows 10, najnowsze aktualizację, dysk SSD, procesor i5 3.4 GHz, 16 gb ramu.

Czy program Luminar AI jest naprawdę wart swojej ceny ? Co potrafi ? Czy to jest w ogóle użyteczne ? Czy sztuczna inteligencja jest wystarczająco inteligentna ?

To że coś posiada możliwości i jest mądre nie znaczy, że jest inteligentne. Zupełnie jak z ludźmi. Inteligencja potrafi połączyć fakty. W tym przypadku różne elementy zdjęcia o jakie wypadałoby zadbać i w jaki sposób to zrobić.

Poniżej potraktowałem program Luminar po polsku czyli konkretnie. Mówię “sprawdzam”. To jest moje pierwsze spojrzenie na najnowszą wersję. Porównam ją ze starymi i omówimy możliwości. Sprawdźmy co tam w nim piszczy.

Historia i różne wersje Luminara

Program Luminar opisywałem wcześniej. Przypomnijmy w skrócie. Luminar 2018 ewoluował w Luminara 3. Pod koniec 2019 wyszedł Luminar 4, który był wyższą wersją, za którą trzeba było zapłacić. Luminar 4 ma już takie zdolności jak podmiana nieba na jedno z wybranych. Nie ma za to możliwości sztucznej inteligencji odnośnie portretów. Od samego początku stawiał na prostotę. Interfejs to był zbiór suwaków, które zmieniały jakieś tam aspekty i parametry zdjęcia. Do tego było “zaawansowane” maskowanie czyli zaznaczenie obszarów gdzie chcemy aby dane zmiany miały efekt jak przykładowo rozjaśnianie tylko zacienionej części twarzy pozostawiając tło czarne.

Niektóre z poprzednich wpisów :

Tutaj link do podmiany nieba w starszej wersji. Luminar 4 Sky AI a poniżej Luminar 3. Jeszcze starsza wersja, z początkami AI.

image 2 1024x750 - Program Luminar AI po polsku czyli sztuczna inteligencja do zdjęc w 2020

Program Luminar AI po polsku

Opisuje to przy pierwszym używaniu i przeleceniu przez wszystkie opcje. Suwaki są proste i łatwo zobaczyć co one robią. Zaznajomienie się z programem powinno być dla was proste i nie stanowi wyzwania. Aby go uruchomić trzeba się zalogować na swoje konto i aktywować oprogramowanie.

Przyjemnym jest otrzymanie więcej niż tylko jednej aktywacji. Możemy więc używać tego na swoim komputerze stacjonarnym oraz przenośnym.

Przeklikam po kolei wszystkie główne kategorię a następnie zakładki i narzędzia w trybie edycji zdjęcia.

image 7 1024x214 - Program Luminar AI po polsku czyli sztuczna inteligencja do zdjęc w 2020

Interfejs

Program Luminar AI z założenia jest programem skierowanym do wszystkich.  Widać to po interfejsie i narzędziach. Jest minimalistyczny przejrzysty i prosty.  Sprowadza się do wybrania narzędzia i ustawienia suwaków. Raptem kilka kliknięć. Ewentualne maskowanie jest raczej dla odrobinę bardziej zaawansowanych albo ambitnych użytkowników. Zmieniłbym tylko ten szary kolor na coś przyjemniejszego. 

 Zaawansowane możliwości,  działające domyślnie i  łatwy w obsłudze interfejs który pozwoli korzystać z nich każdemu jest  zdecydowanym plusem. 

Zacznijmy od początku.  Dodałem do luminara  folder z przykładowymi zdjęciami jakie Będę obrabiać i sprawdzimy  ich wydajność. Część z nich to surowy pliki RAW  w formacie CR2 Canona, inne to obrobione pliki JPG. Mam też jedną bardzo dużo i ciężką panoramę (JPG). Zobaczymy jak Luminar sobie radzi.  Przejdźmy dalej do zakładki edit czyli edycji zdjęcia.

Templates – gotowe style i presety

Interfejs jest bardzo ładnie zrobiony. Wszystko jest podzielone na kategorię i bardzo łatwo znaleźć to co może pasować do naszego zdjęcia Najważniejsze, moim zdaniem, jest sugestia  jaką otrzymujemy na podstawie naszej fotografii. Program Luminar AI podpowiada nam jakiego gotowego stylu możemy użyć do naszego zdjęcia. 

image 5 1024x681 - Program Luminar AI po polsku czyli sztuczna inteligencja do zdjęc w 2020

Moim zdaniem to właśnie tutaj najbardziej widoczna jest ta cała sztuczna inteligencja. Sztuczna inteligencja ucząc się i analizując miliony zdjęć pozwala na to aby program Luminar AI potrafił stwierdzić jakie style kolorów i filtrów pasują do jakiej fotografii. Czemu akurat w taki sposób ? Najprawdopodobniej jest to bazowane na tym co się ludziom podoba i okazało się, że takie a nie inne ustawienia lepiej służą do przedstawienia sceny miasta nocą.

Łatwo w ten sposób imitować styl “dobrej fotografii”. Przykładowo na instagramie najbardziej popularny jest filtr “Clarendon” który uwydatnia kolory i podkreśla kontrast. Dodatkowo częściej ludzie lajkują takie fotografie. Zastosowanie podobnych zabiegów na naszych zdjęciach może sprawić że więcej osób spojrzy na nie łaskawym okiem. 

image 6 760x1024 - Program Luminar AI po polsku czyli sztuczna inteligencja do zdjęc w 2020

Klasyka. Zbyt szybkie klikanie prowadzi do  w wybuchu aplikacji, albo to wina niektórych predefiniowanych ustawień. Znowu wszystko zdechło. Felerny preset nawet nazywa się Cyberpunk.  “Templates” to nic innego jak po prostu  zbiory gotowych filtrów znane z Lightrooma czy też  z każdego  innego programu graficznego.  

image 1 - Program Luminar AI po polsku czyli sztuczna inteligencja do zdjęc w 2020

Zakładka Edit czyli edycja zdjęcia

Wygląda klasycznie, w zasadzie tak samo jak w poprzednich wersjach programu Luminar. Po lewej mamy zdjęcie, na dole klasyczny pasek z którego wybieramy zdjęcie do edycji.  Po prawej zaś są  zestawy narzędzi z jakich możemy korzystać, podzielone one są na pięć różnych grup. Są to po prostu zbiory odpowiednich filtrów i narzędzi. W starszych wersjach program Luminar pozwalał nam tworzyć własne grupy z wybranych filtrów. Tutaj zrobiono to za nas i nie możemy tego zmienić. Prawdopodobnie miało to uprościć korzystanie z programu. Sami wiecie, im mniej guzików tym mniej można popsuć. Grupy te i narzędzia w tych grupach są identyczne jak w starszych wersjach, z tą różnicą, że rozszerzono je o narzędzia AI.

Nie będę opisywał każdego z narzędzi  w danej grupie. O tym możecie przeczytać na oficjalnej stronie albo w dokumentacji

Skupię się na w filtrach w wersji AI i tym co nowe, w końcu za to płacimy całą tę kasę.

Essentials

Essentials są to podstawowe filtry jakie możemy wykorzystać w każdej fotografii. Nie ma tutaj nic dedykowanego, wszystko jest uniwersalne i możemy wykorzystać do każdego typu fotografii.

image 4 1024x857 - Program Luminar AI po polsku czyli sztuczna inteligencja do zdjęc w 2020
Composition AI

Guzik composition AI w ogóle nie działa ? W  moim przypadku. Jakiego zdjęcia bym nie wybrał to nic się nie zmienia. Ewentualnie delikatnie, może, przytnie po bokach jakieś 1-2 mm ale czy to ma być ta cała sztuczna inteligencja ? Spodziewałem się, że wykryje portret i ustawi linię trójpodziału na oku, może nawet w formacie 4:5 albo 16:9. No zawiodłem się. Poniżej filmik jak to tak naprawdę nie działało. Klik, klik i nic. Może złe przykłady zdjęć?

Erase czyli inteligentne usuwanie

Narzędzie pozwalające inteligentnie usuwać niechciane elementy ze zdjęcia takie jak kurz, ludzie w tle, przebarwienia lub inne.

W Photoshopie nazywa się to Content aware fill a w Affinity Photo – Inpaint brush.

Bardzo fajnym pomysłem jest najpierw zaznaczenie na zdjęciu maski i dopiero po kliknięciu przycisku ‘eraseusuwanie zawartości. Maskowanie działa bardzo płynnie i przyjemnie jest dokładnie zaznaczyć usuwany obszar. Potem klikamy ok i program usuwa dany obiekt. Więc nie widzimy zmian bezpośrednio pod pędzlem. Albo się wykrzacza tudzież zamyka bo czegoś nie ogarnia ;/.

Jest to jedno z najczęściej używanych narzędzi w Photoshopie / Affinity Photo. Przykład zobaczcie poniżej. Na 4 próby usunięcia człowieka ze zdjęcia 2 razy Luminar po prostu zdechł, aplikacja umarła i trzeba było zaczynać od nowa.

Program Luminar AI Erase test usuwania elementow zdjecia PRZED - Program Luminar AI po polsku czyli sztuczna inteligencja do zdjęc w 2020Program Luminar AI Erase test usuwania elementow zdjecia PO - Program Luminar AI po polsku czyli sztuczna inteligencja do zdjęc w 2020

Spróbujmy usunąć elementy ze ściany jak okno z tego budynku. Z menu narzędzi klikamy “erase”, następnie zaznaczamy elementy jakie chcemy usunąć i potwierdzamy to kliknięciem przycisku “Erase” Efekt nie jest idealny ale bardzo zadowalający. Nikt i tak, bez lupy, nie zauważy. Zasada działania jest wszędzie podobna. Program szuka czegoś podobnego i stara się tym zakleić dziurę po usunięciu zaznaczenia. Jest ok, da radę usunąć niechciane, drobne elementy i nie powinno być tego widać.

Stabilność – słabo po raz pierwszy

Ciekawostka, po tym jak chciałem usunąć człowieka ze zdjęcia Panoramy  Luminar przestał działać.  Teraz kiedy uruchamiam go jeszcze raz on automatycznie próbuje załadować ostatnie zdjęcie. Niestety automatycznie zdycha w trakcie ładowania tego zdjęcia. Dopiero usunięcie zdjęcia z folderu pomogło i się załadował. To nie bug, to ficzer. Poniżej zdjęcia jak program Luminar robi kaput.

image - Program Luminar AI po polsku czyli sztuczna inteligencja do zdjęc w 2020
Light

Najważniejsze i początek to zakładka “Light”. Zawiera wszystkie niezbędne i podstawowe opcje aby uzyskać ładne zdjęcie.  Zazwyczaj to tutaj zaczniemy edycję naszych zdjęć. Ewentualnie możemy zacząć od zakładki Enhance AI aby Luminar AI zrobił to za nas.

image 14 - Program Luminar AI po polsku czyli sztuczna inteligencja do zdjęc w 2020
Enhance AI

To samo narzędzie jest do dyspozycji w starszych wersjach Luminara i nazywa się dokładnie tak samo. Jest to jeden suwak który po prostu sprawi że nasze zdjęcie będzie wyglądać lepiej. Wszystko będzie na nim widoczne.  Zazwyczaj takie narzędzia działają w takim samym schemacie. Rozjaśniają ciemne elementy zdjęcia oraz przyciemniają te najjaśniejsze. Dodają  odrobinę kontrastu i  całość wyostrzają delikatnie nasycając kolory. 

Program Luminar AI essentials Enhance AI PRZED - Program Luminar AI po polsku czyli sztuczna inteligencja do zdjęc w 2020Program Luminar AI essentials Enhance AI PO - Program Luminar AI po polsku czyli sztuczna inteligencja do zdjęc w 2020

Można to zrobić w prosty sposób  kierując się histogramem. Podstawą jest aby nie mieć na zdjęciu nic to jest zupełnie czarne ani zupełnie białe.  Do osiągnięcia tego nie  potrzeba aż sztucznej inteligencji ale po prostu trochę logiki i automatyzacji. 

Poniższe zdjęcie to wersja finalna Zobaczmy co zrobi z tym AI luminara. W przypadku zdjęcia przestawni torowej  ściemniło niebo i inne elementy rozjaśnił dodając kontrastu oraz wzmacniając kolor. Wzmacniając kolor… klasyka. To czy zdjęcie wygląda lepiej zależy od naszego gustu ale trzeba przyznać że zamiast kilku suwaków mamy tylko jeden co znacznie  przyspiesza i upraszcza obróbkę zdjęcia.

Osobiście jestem jak sroka, lubię jak coś się świeci jest ładne i kolorowe 😉

Structure AI

Najogólniej mówiąc to jest po prostu wyostrzanie. W starszej wersji mamy do dyspozycji kilka parametrów. Reszta jak widać to klasyka, te same narzędzie co kiedyś.

Porownanie narzedzi Luminar 3 vs Luminar AI 1024x520 - Program Luminar AI po polsku czyli sztuczna inteligencja do zdjęc w 2020

Creative

Ten tryb powinien się nazywać “Krajobraz”. Tutaj znajdziemy główne narzędzia do krajobrazu. To co tak bardzo reklamują czyli podmienianie nieba z menu przy pomocy jednego kliknięcia. Program Luminar zdecydowania stawia na “wyklikiwanie” zdjęcia.

Kolejna wtopa. Sypie się jak domek z kart. Apka zdechła na podmianie nieba 3 razy. To łącznie chyba 6. 

Sky AI

Luminar Sky AI to po prostu dodawanie a w zasadzie podmienianie nieba korzystając z wybranego zdjęcia. Na jakieś takie ładne, z chmurkami i zachodem słońca. Idealnie sprawdza się w fotografiach krajobrazu gdzie niebo jest puste.  Czyste niebo ułatwi nakładanie zdjęcia które wybierzemy i sprawi, że będzie to wyglądać   bardziej naturalnie. Jak widzimy w tym przypadku nawet jeżeli mamy chmury i słońce to dalej możemy dodać tam własne elementy. Mamy tutaj oczywiście opcje maskowania i kilka dodatkowych suwaków które pozwalają lepiej połączyć nowe niebo ze starym krajobrazem aby granica była jak najbardziej realistyczna.. 

Pamiętajmy, że to jest po prostu wrzucenie zdjęcia nieba i naniesienie jego na naszą fotografię, w Luminarze AI możemy sobie oczywiście zainstalować własne nieba albo kupić pakiet na stronie.

Luminar AI Sky AI dodawanie zdjecia nieba doslownie. 236x1024 - Program Luminar AI po polsku czyli sztuczna inteligencja do zdjęc w 2020
Augumented Sky AI

Sky AI i to po prostu kolejny filtr, który dodaje  tylko pojedyncze elementy do naszego nieba.  Mamy całą listę do wyboru jak balon, orła, chmury, słońce czy samolot. Przez pojedyncze elementy mam na myśli wybrany element. Z całej tej listy do wyboru możemy dodać tylko jeden. Możemy je dodatkowo maskować aby wydawało się bardziej realistyczne ale nadal jest tylko jeden  element albo po prostu nie wiem jak dać więcej ale z tego co widzę nie masz żadnej możliwości zarządzania warstwami tak jak w poprzednich wersjach programu.  

To już ósmy (8) raz apka padła. Kur(a no ni c((ja ;/ Nie nagram wam tego ;/ ja prld… 10 ty raz….  Jednak się udało. Zlepek szybki tego jak to wszystko działa jest poniżej. Bez dźwięku. Wszystkie, krótkie filmiki zmontowane dłuższe wersje, w jedną całość znajdziecie na jutubie.

Atmosphere AI

Wszystkie opcje to po prostu odmiany mgły i mżawki. W zasadzie to samo. Dwa trzy kliknięcia, żeby zmienić parametry wybuchają aplikację. Obejdzie się bez mgły ;D #fcukit

Inne i pozostałe filtry

Całą resztę narzędzi i filtrów to po prostu manipulacja kolorami, koloryzacja, gradienty, dodawanie kontrastu, przejrzystość (clarity) i inne cuda. Wszystkie te rzeczy, które po prostu sprawiają że zdjęcia nam się podoba  i wygląda bardziej dramatycznie. Ku**a jak ja tego nie lubię. Zawsze wszędzie te zdjęcia muszą być takie “dramatyczne” 🙂 Za dużo tego 😉

Portrait

Tryb  portretu  wyróżnia 4 dedykowane narzędzia. Całą resztę znajdziemy w innych zakładkach.  To właśnie te narzędzia są tak bardzo reklamowane przez firmę Skylum.  Spróbujmy poprawić finalny autoportret. 

Face AI

Face AI   to w zasadzie kopia niektórych suwaków i funkcjonalności oprogramowania PortraitPro.  Slim face po prostu zwęża nam twarz, widać, że działa to dość ordynarnie ale jednak działa. W prosty sposób możemy poprawić pewne elementy twarzy.  Teraz mi się zdecydowanie podoba to poprawa i wyostrzenie brwi  i oczu.  Często wymaga to ręcznej pracy w oprogramowaniu takim jak Photoshop albo Affinity  a tutaj jest to po prostu uproszczone.  W poniższym przypadku bardzo dobrze zadziałało usunięcie cieni pod oczami i rozjaśnienie skóry.

Program luminar ai retusz twarzy PRZED - Program Luminar AI po polsku czyli sztuczna inteligencja do zdjęc w 2020Program luminar ai retusz twarzy PO - Program Luminar AI po polsku czyli sztuczna inteligencja do zdjęc w 2020
Skin AI

 filtr ma za zadanie wygładzenie naszej  skóry.  Dodatkowo  możemy zamaskować  miejsca gdzie  chcemy go zastosować.  przy maksymalnych wartościach widać  rozmycie.  Wygląda to jak zastosowanie separacji częstotliwości  delikatnie nakładając  rozmyty obraz skóry na oryginalny,  aby ją ujednolicić.

Luinar Skin AI maskowanie po zmiane parametrow. 1024x652 - Program Luminar AI po polsku czyli sztuczna inteligencja do zdjęc w 2020
Body AI

Ja mam tylko dwa Suwaki jeden zmniejsza brzuch a drugi ogólnie odchudza (zwęża nas) . Działa to podobnie na zasadzie twarzy po prostu zmniejszamy się tudzież chudniemy.  Nie używałem. Do zrobienia.

High Key

Ten zestaw narzędzi i suwaków pozwalające zmienić oświetlenie  naszego modele albo modelki. 

Podsumowanie

Wszystkie wymienione narzędzia powinno się stosować bardzo ostrożnie aby zdjęcie oddawało realizm. O ile nam na tym zależy. Bardzo łatwo jest przesadzić i nasza fotografia będzie wyglądała sztucznie. Jeżeli ktoś jest gruby to nie odchudzajmy go za bardzo bo to po prostu będzie ściema. Podkreślenie oczu i/lub elementów twarzy będzie bardzo ułatwione. Tutaj Luminar zapewnia nam najczęściej wykorzystywane opcje i upraszcza je sprowadzając do jednego lub dwóch kliknięć. 

Professional

Zakładki pod tytułem “profesjonalnenie ma nic związanego ze sztuczną inteligencją a przynajmniej żadne z nich nie ma logo AI.  Są to dodatkowe opcje  które możemy wykorzystać do poprawiania kolorów,  zarządzania  kontrastem, poprawianiem dystorsji optyki całego zdjęcia,  usuwanie aberracji  i inne.

 W zakładce harmonii koloru (Color Harmony)  są  zakładki które w ogóle nie mają suwaków tak jakby ktoś o nich zapomniał ;/ błąd oprogramowania. 

Local masking 

Basic 

Lokalne maskowanie to po prostu kopia narzędzia pędzla z programu Lightroom. Brakuje mi tego w Affiity ;/ Najpierw maskujemy elementy zdjęcia które chcemy poprawić a następnie przy pomocy suwaków zmieniamy cienie, jasne elementy, ostrość i inne parametry dokładnie tak samo jak w Lightroomie. Dużym uproszczeniem jest możliwość maskowania a następnie zmiany kilku parametrów za jednym zamachem.

Moglibyśmy próbować pracować z tabletem graficznym ale maskowania jest raczej mało, więcej przesuwania suwaków. Dodając wolne działanie samego maskowania i słabą stabilność ja miałem złe doświadczenia.

image 8 1024x643 - Program Luminar AI po polsku czyli sztuczna inteligencja do zdjęc w 2020
Texture

Pomysł tutaj to możliwość załadowania zdjęcia z teksturą. Przykładowo  zdjęcie płótna malarskiego  nałożonego na portret sprawi że będzie on wyglądał bardziej artystycznie, tak jakby był malowany.  Do wyboru oczywiście mamy rodzaje blendowania tak jak w każdym innym programie graficznym. Możemy też po prostu dodać zdjęcie jak poniżej.

Możemy dodawać kilka warstw ze zdjęciami. Możemy je blendować ale nie możemy ich przesuwać żeby dopasować elementy. Masakra. Fajny zamysł, bo w teorii ma to zastąpić fotoszopa ale nie ma szans w takim wykonaniu.

image 10 1024x622 - Program Luminar AI po polsku czyli sztuczna inteligencja do zdjęc w 2020

Wydajność programu Luminar AI

Problem wydajności zawsze będzie taki sam: im większe zdjęcie i im więcej megapikseli tym wolniejsza obróbka przez program graficzny.  Pliki typu RAW zawsze będą obrabiane wolniej niż pliki JPG.  Sam zauważyłem  dużą różnicę między 18 megapikselami a 24ma w nowym aparacie. Wszystko idzie  po prostu trochę wolniej i programy potrafią myśleć dłuższą chwilę.

Pierwszy program do obróbki zdjęć

Dla amatorów fotografii może być  ciekawą propozycją ale na  pewno nie zaczynałbym od niego. Starsza wersja numer 4 też ma problemy ze stabilnością ale mniejsze ;/

 Jeżeli szukasz swojego pierwszego programu do obrabiania zdjęć to większość znanych producentów aparatów cyfrowych posiada dedykowane i darmowe oprogramowanie do aparatów danej marki. Przykładowo Canon udostępnia za darmo program do obróbki zdjęć Digital Photo Professional 4.  Oczywiście te darmowe programy  nie mają tak rozbudowanych możliwości ale na start będą idealne.  DDP4 posiada moduł do zarządzania albumami, katalogami i edycji. Dodatkowo oprogramowanie Canona świetnie odwzorowuje kolory, nawet lepiej niż Lightroom inne fotoszopy. Najpierw nauczmy się korzystać z tego co mamy.

image 11 1024x637 - Program Luminar AI po polsku czyli sztuczna inteligencja do zdjęc w 2020

Podsumowanie

Program Luminar, moim zdaniem, nie jest na chwilę obecną do polecenia. Ja go nie polecę. Zainstalujcie wersję testową na 2 tygodnie i sami sprawdźcie. Wiecie czego się spodziewać. Jeżeli koniecznie chcecie to bierzcie. Radziłbym poczekać na jakąś aktualizację czy cokolwiek. Przypomnę, że testowałem na Windowsie a nie na OSX i macu, może na macu stabilniejsze ? Nie wiem.

Zabawa kolorami

Jeżeli ktoś lubi bawić się kolorami, szukać nowych schematów i stylów to trafił w dziesiątkę. Program Luminar zapewnia bardzo dużo możliwości przyjemnego wyklinania zdjęcia w wymyślonym przez nas stylu fotografii. Pytanie czy nie znudzi nam się to szybko i będziemy używać naszych ulubionych dwóch, trzech schematów. Możemy stworzyć je sami ale nie jest to konieczność.

Zalety

Ewidentnie widać że program Luminar AI chciałby być programem  dla wszystkich a jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego . Może być dobrym wyborem dla entuzjastów którzy chcą zacząć  samemu obrabiać swoje zdjęcia zamiast klikać wybrany filtr. Posiada  dedykowane narzędzia  dla portretów,  dla fotografii krajobrazu,  a do tego pozwalają maskować elementy dodatkowe prawie jak w Photoshopie. W zasadzie byłby to idealny program dla mnie  ponieważ  okazjonalnie  fotografuje portrety,  często krajobrazy, a do fotografii produktowej wykorzystałbym narzędzie “erase”  do usuwania kurzu i innych elementów jakie mi nie pasują.

Wady – stabilność przede wszystkim

Na chwilę obecność stabilność, no kurwa serio, ale jest zerowa i to jest jakiś smutny żart. Bardziej stabilny to ja jestem i to po 10 piwach pomieszanymi z kilkoma kielichami. Ja rozumiem, że to dopiero premiera ale kicha tak jak z Cyberpunkiem. To jest norma, że premiera jest czegoś nie dopracowanego ? A tyle osób w internecie to zachwala…. Ładnie posypali kasą. Trochę hejtuje ale jestem zawiedziony. Miało być pięknie, był hajp i wyszła dupa.  Podczas pisania tego tekstu aplikacja padła co najmniej 12 razy. Ilość dostępnych narzędzi jest mniejsza niż w poprzednich wersjach. Brakuje tutaj zarządzania warstwami. Dostajemy mniej niż Luminar 4 ale mamy za to opcje AI.

 Główny punkt sprzedażowy to logo “AI” i  i schematy “templates”. 

Program Luminar AI byłby dobrym narzędziem jakby był skończony. To trochę jakby wbijać gwoździe krzywym młotkiem. Da radę ale zmarnujemy na to więcej czasu i energii. Dla mnie zamysł samego narzędzia jest super ale wykonanie, póki co jest do dupy ;/ po prostu nie działa jak powinno. Kupię jak będzie pełna wersja. 

Alternatywy

Jeżeli nie chcesz się babrać w maskowanie, fotoszopy i po prostu chcesz w prosty sposób wyklikać zdjęcie to Luminar będzie dobrym rozwiązaniem jak go w końcu dopracują. Alternatywą jest za to oprogramowanie od firmy Anthropics.

image 16 808x1024 - Program Luminar AI po polsku czyli sztuczna inteligencja do zdjęc w 2020

Program Luminar i firma Skylum ewidentnie staje do konkurencji z firma https://www.anthropics.com/.  Na każdą z tych zakładek jakie znajdziemy w luminarze oni (Anthropics) posiadają oddzielne dedykowane oprogramowanie do obróbki danych zdjęć gdzie opcji jest dużo dużo więcej, ale o tym kiedy indziej. 

Na koniec

Ściągnijcie koniecznie wersję testową na 2 tygodnie i przetestujcie. Jeżeli wam się podoba i wszystko będzie działać tak jak powinno (może ja nie miałem szczęścia) to super. Możecie w niego zainwestować.

Pamiętajcie, że ważniejsze od narzędzi jest umiejętność, sztuka rzemiosła oraz nauka i przede wszystkim doświadczenie . Mistrz malarstwa będzie malował węglem a nowicjuszowi najlepsze farby nie pomogą.

Także zamiast tutaj pitu pitu złap za aparat i leć na spacer robić fotki ! Daj znać jak wyszły na fejsie albo w komentarzach lub insta.

-Piotr

P.S.

Więcej informacji i program Luminar po polsku znajdziecie tutaj.

One Comment

  • Michał

    Hej,
    dzięki za porównaniu i powiem, że mam tak samo. Wszystko to wyglądało za dorbze, żeby być prawdziwe. Dzięki za linki do anthrosopic , sprawdzę ale wygląda to dużo dużo lepiej. pozdro

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !